Polski Ład – jak się przygotować?
Bilans Księgowy to cykliczny, comiesięczny webinar, podczas którego eksperci Bogdan Zatorski, ekspert ds. konsultingu biznesowego w Symfonii i Wojciech Zajączkowski, specjalista ds. VAT, omawiają najbardziej aktualne zmiany prawne – ważne z punktu widzenia księgowości.
Podczas tego spotkania usłyszysz o:
- Zmianach w składaniu sprawozdań i kontrolach firm audytorskich (UoR)
- Zmianach w raportowaniu JPK_V7 (VAT)
- Polskim Ładzie / Zmianach przy sprzedaży majątku wykupionego z leasingu (PIT)
- Polskim Ładzie / Opcji opodatkowania transakcji finansowych (VAT)
Bogdan Zatorski, ekspert ds. konsultingu biznesowego w Symfonii: Z Polskiego Ładu postanowiłem wybrać zagadnienie związane ze sprzedażą majątku wykupionego z leasingu. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej sprzedaż wykupionych z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego rzeczy ruchomych, np. samochodów, o ile nastąpi w przeciągu 6 lat od wycofania ich z działalności gospodarczej, będzie generowała przychód z tej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu.
Art. 10 traktuje o tym, co jest źródłem przychodów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, bo ona tutaj jest przedmiotem naszego zainteresowania. Jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, dotyczącym głównie nieruchomości, a przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zmiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zmiany. Przechodząc do przykładów – jeśli wycofamy daną rzecz, która nie jest nieruchomością z majątku, to nie będzie to traktowane jako przychód działalności gospodarczej, o ile upłynie 6 miesięcy od tego wydarzenia.
Polski Ład – szkolenia Akademii Symfonii. Wybierz szkolenie dla siebie!
W Dzienniku Ustaw numer 2105 znajduje się także ustawa, która zmienia nam wiele przepisów podatkowych, między innymi ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nią przychodem z działalności gospodarczej są również: przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy o leasingu operacyjnym. Przy czym, przy określaniu wysokości przychodów stosuje się artykuł 19, który mówi o tym, jak wyceniać wartość tegoż przedmiotu przejętego z leasingu. I tu jest bardzo ciekawa rzecz Proszę Państwa. Ten nowy artykuł mówi nam, że przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, czyli właśnie np. samochodów, te które były pierwotnie wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, są przychodami z działalności gospodarczej.
Jak wynika z przepisów, wycofując przedmiot z leasingu, kupując samochód po zakończeniu umowy leasingowej, np. za niską kwotę wykupu, bo tak najczęściej konstruowane są te umowy leasingowe), będziemy musieli poczekać 6 lat ze sprzedażą ewentualną tego pojazdu, aby nie został on opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej. Ma to swój konkretny wpływ na rentowność podejmowanych działań. Proszę też zwrócić uwagę, że składkę ubezpieczenia zdrowotnego w działalności gospodarczej liczymy teraz według nowych zasad, więc od tych przychodów po wykupieniu samochodu z leasingu, zapłacimy jeszcze składkę ubezpieczenia zdrowotnego.