Jak połączyć status emeryta (60+) pobierającego świadczenie emerytalne z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej? Wysokość świadczenia emerytalnego wyczerpuje ulgę podatkową?
Z pytania nie wynika, o jaką ulgę chodzi. Niemniej jednak, jeśli chodzi o kwotę zmniejszającą podatek (która jest odpowiednikiem kwoty wolnej od podatku), to nie może być zwielokrotniana w ciągu roku przy poborze zaliczek. Zatem jeśli jest stosowana przy obliczaniu zaliczki od emerytury, to nie może być stosowana przy obliczaniu zaliczki dla działalności gospodarczej.
Z jakich ulg podatkowych może korzystać podatnik podatku liniowego?
Podatnik tzw. podatku liniowego może skorzystać z ulg, które przewidują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należą do nich m.in.:
– PIT-0 dla seniorów, PIT-0 dla rodzin 4+ oraz ulga dla powracających (art. 21 ust. 1 pkt 152, 153 i 154 ustawy PIT);
– ulga B+R;
– ulga na tzw. innowacyjnych pracowników;
– możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku kosztów wprowadzenia nowego produktu na rynek;
– możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów;
– tzw. ulga sponsoringowa, czyli odliczenie od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na działalność:
1) sportową,
2) kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
3) wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę;
– tzw. ulgę na zabytki.
Polski Ład – szkolenia Akademii Symfonii. Wybierz szkolenie dla siebie!
Jak obliczyć przychód/dochód, jeśli ktoś prowadzi działalność na ryczałcie oraz pracuje?
Polski Ład nie zmienił zasad ustalania przychodu oraz dochodu, w tym pracownika.
Przychodem z pracy na etacie są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona.
Natomiast przychodem dla celów opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są kwoty należne, choćby faktycznie nie zostały otrzymane, o których mowa w art. 14 ustawy PIT w przypadku działalności gospodarczej, a w przypadku najmu kwoty faktycznie otrzymane.
Czy płatnik wynagrodzeń może stosować ulgi, dla młodych, dla rodzin wielodzietnych i dla emerytów dla poniższej grupy osób? Jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zatrudniamy na umowy, których podstawą jest ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, z tytułu tych umów wypłacamy im co miesiąc wynagrodzenie:
– rodziny zastępcze i prowadzących rodzinne domy dziecka
– osoby do pomocy w rodzinach zastępczych i RDD
Podstawa prawna umów- ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej:
Art. 54. [Rodzina zastępcza niezawodowa] 1. Z rodziną zastępczą (…), starosta zawiera, na wniosek tej rodziny, umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej.
- W zakresie nieuregulowanym ustawą do umowy mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny dotyczące umowy zlecenia.
Art. 62. [Praca prowadzącego rodzinny dom dziecka] 1. Praca prowadzącego rodzinny dom dziecka jest wykonywana na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Art. 64. [Zatrudnienie osoby zajmującej się opieką lub wychowaniem dzieci w rodzinnym domu dziecka] 1.(…)
- Osobę do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich zatrudnia się na podstawie:
2) umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
We wszystkich tych ulgach mowa jest o umowach zlecenia, a to nie są umowy zlecenia – do nich stosujemy tylko przepisy dot. zlecenia. Czy do takich umów mogę stosować ulgi?
Umowa o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej, nie jest umową zlecenia w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Jest to umowa cywilnoprawna, do której jedynie stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia. Tym samym do przychodów otrzymanych na podstawie umowy o pełnieniu funkcji rodziny zastępczej zawodowej, nie ma zastosowania ulga dla młodych, ani nowo wprowadzone ulgi, czyli np. PIT-0 dla seniora.