Polski Ład już od kilku miesięcy elektryzuje społeczeństwo. Od kiedy wszedł w życie dodał pracy księgowym, kadrowym, a także producentom oprogramowania. Ile już teraz „kosztuje” te grupy, jak wygląda wprowadzenie wszystkich zmian z punktu widzenia producenta i odbiorcy oprogramowania?
Na te pytania będą odpowiadać Aneta Lech, prawnik, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii. W obliczu ciągłych zmian w zakresie Polskiego Ładu warto podkreślić, że podcast był nagrywany pod koniec stycznia 2022 roku – czyli miesiąc po wejściu ustawy w życie.
Dzisiaj naszym głównym tematem będzie Polski Ład. Podcast nagrywamy pod koniec stycznia 2022, czyli po niecałym miesiącu od wejścia nowych przepisów podatkowych w życie. Księgowe nadal mają spore wątpliwości związane z tymi zmianami. Co budzi ich największe obawy? Jak to zamieszanie przekłada się na codzienną pracę?
Aneta Lech, prawnik, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP: W obecnej sytuacji chyba nie ma nikogo, kto nie miałyby wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów Polskiego Ładu. Dotyczy to zarówno księgowych, kadrowych, doradców podatkowych, ale też pracowników urzędów skarbowych i ZUS. Zakładam, że wiele pytań mają też dostawcy oprogramowania, a może nawet i sami twórcy Polskiego Ładu. Mówimy bowiem o niezwykle obszernej i wielokierunkowej reformie prawa podatkowego, która zmieniła 26 ustaw i wprowadziła około 100 różnych rozwiązań podatkowo-składkowych.
Obecnie mierzymy się z wyzwaniem dotyczącym liczenia płac. Sytuacji, które będą budziły niezadowolenie jest w ustawie Polskiego Ładu dużo więcej. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź jest prosta: przepisy, które głęboko formułują system podatkowo-składkowe wprowadzono zbyt szybko bez odpowiedniego procesu konsultacyjnego.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oczywiście uczestniczyło w rozmowach, ale ten proces był za szybki. Nasze uwagi w całości nie zostały uwzględnione. Nie przygotowano żadnej kampanii informacyjnej, merytorycznej. Słyszeliśmy jedynie, że na Polskim Ładzie nikt nie straci, nikt nie wytłumaczył podatnikom, na czym tak naprawdę polegają zmiany. W związku z tym doszło do sytuacji, w której pracownicy z wypłatą na początku roku nie zrozumieli, czym jest PIT2 i ulga dla klasy średniej.
W pierwszy weekend nowego roku obudziliśmy się w innej rzeczywistości, w której nagle zaczęto wzywać nas do pracy, by ponownie liczyć wynagrodzenia. To spowodowało ogromny chaos. Mamy koniec pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego, a w dalszym ciągu nie wiemy, jak będą liczone chociażby płace. Słyszmy, że w tej kwestii może się jeszcze sporo zmienić i obawiamy się, że nasza ciężko wykonana praca będzie musiała być poprawiona.
Pamiętajmy, że początek roku zwyczajowo jest trudny w księgowości i w kadrach z uwagi na zamknięcia i rozliczenia roczne. Mając na względzie trudną sytuację zaapelowaliśmy jako Stowarzyszenie Księgowych do Ministerstwa Finansów z prośbą o przesunięcie terminów rozliczenia PIT 11 czy CIT 8 oraz terminów finansowych.
Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii: Jako producenci oprogramowania oczywiście chcemy pomóc wszystkim księgowym w dostarczeniu jak najlepszej jakości oprogramowania, które będzie dobrze obsługiwać zarówno Polski Ład jak i pozostałe przepisy, które zastosowaliśmy jeszcze w 2021 roku. Zarówno dla księgowych, o czym wcześniej wspomniała Pani Aneta, jak i dla nas przedstawicieli programów księgowych, jest to bardzo trudny okres przejściowy między jednym rokiem kalendarzowym a drugim: to czas nowych obowiązków, sprawozdań finansowych, deklaracji. Zastanawiamy się, w jaki sposób skonstruować program tak, aby księgowi mogli bezpiecznie przejść przez ten wymagający moment.