Symfonia.biz – InfoTEK poleca produkty Symfonia.
Czym jest OCR i dlaczego jest ważny dla biur rachunkowych?


 

OCR (ang. optical character recognition) to nazwa określająca oprogramowanie do rozpoznawania znaków zapisanych w formie obrazu.

 

Funkcjonalność ta jest szczególnie ważna w obszarach digitalizacji dokumentów, wyszukiwania kontekstowego w dużych zbiorach treści, jak i automatyzacji obiegu informacji w różnego rodzaju procesach biznesowych.

 

Technologia OCR w ostatnich dwóch dekadach uległa dynamicznemu rozwojowi. Obecnie nie polega ona jedynie na rozpoznawaniu pojedynczych znaków budujących tekst, ale całych wyrazów czy bloków tekstu, jak również rozpoznawania odręcznego pisma.

W oprogramowaniu OCR stosuje się rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji czy uczeniu maszynowym, pozwalające ciągle poszerzać możliwości automatycznej konwersji tekstu zapisanego w formie obrazu na tekst w wersji elektronicznej. Dobrym przykładem jest tu możliwość stosowania mniej dokładnych obrazów i skanów, zawierających różnego rodzaju zniekształcenia (tzw. szumy), co w praktyce pozwala wykorzystać zdjęcia wykonane na smartfonie, a sam proces OCR może być wykonany przez aplikację mobilną. Inny przykład rozwoju technologii to możliwość odczytu zapisanego tekstu ze zdjęć zrobionych przy różnych odchyleniach od rzutu prostopadłego do wydruku. To wszystko powoduje, że OCR szybko upowszechnia się w praktyce biznesowej.

 

Powszechne i masowe zastosowanie OCR

Jednym z masowych zastosowań OCR jest pozyskiwanie cyfrowej wersji tekstów dostępnych jedynie w postaci analogowej (wydruki, rękopisy, maszynopisy i inne dokumenty). Jest to istota realizowanego od lat procesu digitalizacji zbiorów muzealnych, bibliotek i różnego rodzaju archiwów. Na technologii OCR bazują także usługi monitorowania mediów, polegające na codziennym, stałym wyszukiwaniu kontekstowym zadanych słów i fraz w treściach publikowanych w gazetach i czasopismach.

 

OCR w procesach biznesowych

W biznesie OCR pełni ważną rolę ze względu na potencjalne korzyści. A są nimi oszczędność czasu, redukcja kosztów, wyeliminowanie ludzkich błędów oraz automatyzacja i przyspieszenie obiegu informacji.



Link źródłowy

Podobne wpisy

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe

Jak wiadomo, w fakturach zawarte są dane o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstw – daty transakcji, informacje o kontrahentach, ilości sprzedanych towarów i usług, ich opisy, stawki netto, wartość sprzedaży… Dzięki standaryzacji zapisu tych danych...

Cyfryzacja sprzedaży: Śniadanie Technologiczne w Poznaniu

Cyfryzacja sprzedaży: Śniadanie Technologiczne w Poznaniu

Jak zautomatyzować sprzedaż (hurt i detal), magazyn i produkcję Spotkanie w ramach cyklu VII Wiosennych Spotkań z Symfonią  Zarejestruj się na Śniadanie Technologiczne w Poznaniu już 10 czerwca i zobacz na konkretnych przykładach, jak usprawnić procesy...

Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkowy KSeF w 2023 r.

Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkowy KSeF w 2023 r.

Ministerstwo Finansów prowadzi aktywne prace służb informatycznych celem uruchomienia i poprawnej obsługi całego procesu. Przewiduje się, że za kilka tygodni pojawi się działające rozwiązanie informatyczne, które będzie potrafiło wysyłać faktury do Krajowego...