Symfonia.biz – InfoTEK poleca produkty Symfonia.
Najważniejsze zmiany prawne w obszarze kadrowym, co nas czeka?


Nowe rodzaje nieobecności w pracy

Nowelizacje prawa pracy przewidują wprowadzenie nowych rodzajów nieobecności. Będą to 2 dni/16 godzin nieobecności z powodu działania siły wyższej (art.148KP), zgodnie z dyrektywą unijną wynagrodzenie powinno odpowiadać ½ dotychczasowego wynagrodzenia jak przy nieobecności z tytułu urlopu okolicznościowego lub z art. 188 KP.

W przypadku pracowników, których przy pełnym etacie czasu pracy obowiązuje inna niż 8-godzinna dobowa norma czasu pracy, urlop ten udzielany w godzinach ma być pomniejszany, jak dla pracowników nie pełnoetatowych.

Zmiana w ustalaniu należnego urlopu przy obniżonej normie czasu pracy ma również dotyczyć nieobecności z art. 188 KP.

Z kolei inna nowa nieobecność czyli 5 dni urlopu opiekuńczego przyznawanego w celu zapewnienia opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkujących w tym samym gospodarstwie domowym ma być bezpłatny.

Zmiany w urlopach rodzicielskim i ojcowskim

Długość urlopu rodzicielskiego ma wynosić 41 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka, 43 tygodnie w przypadku urodzenia kilku dzieci. Urlop rodzicielski nie będzie musiał być udzielany bezpośrednio po macierzyńskim.

Każdemu z rodziców przysługiwać ma wyłączne 9 tygodni urlopu (nie będzie można go przenieść na drugiego z rodziców). Wysokość zasiłku za czas urlopu rodzicielskiego ma wzrosnąć z 60% do 70%. Z urlopu ojcowskiego będzie można skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo do 12 miesięcy od przysposobienia dziecka, do ukończenia przez nie 7 lat.

 

Polski Ład: Kolejne zmiany

Zgodnie z oświadczeniem premiera wygłoszonym 24 marca, rząd planuje kolejne zmiany mające na celu niwelowanie niekorzystnych zmian w polskim ładzie oraz obecnej sytuacji ekonomicznej. Zmiany te zakładają:

  • obniżenie stawki podatku z 17% do 12%
  • likwidacja ulgi dla klasy średniej
  • zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców
  • powrót wspólnego rozliczenia samodzielnych rodziców z dziećmi

Powyższe zmiany to dopiero propozycje Ministerstwa Finansów, które teraz są konsultowane międzyresortowo oraz ze stroną społeczną. Planowany termin wprowadzenia ich w życie, to 1 lipca 2022 roku.



Link źródłowy

Podobne wpisy

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe

Jak wiadomo, w fakturach zawarte są dane o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstw – daty transakcji, informacje o kontrahentach, ilości sprzedanych towarów i usług, ich opisy, stawki netto, wartość sprzedaży… Dzięki standaryzacji zapisu tych danych...

Cyfryzacja sprzedaży: Śniadanie Technologiczne w Poznaniu

Cyfryzacja sprzedaży: Śniadanie Technologiczne w Poznaniu

Jak zautomatyzować sprzedaż (hurt i detal), magazyn i produkcję Spotkanie w ramach cyklu VII Wiosennych Spotkań z Symfonią  Zarejestruj się na Śniadanie Technologiczne w Poznaniu już 10 czerwca i zobacz na konkretnych przykładach, jak usprawnić procesy...

Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkowy KSeF w 2023 r.

Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkowy KSeF w 2023 r.

Ministerstwo Finansów prowadzi aktywne prace służb informatycznych celem uruchomienia i poprawnej obsługi całego procesu. Przewiduje się, że za kilka tygodni pojawi się działające rozwiązanie informatyczne, które będzie potrafiło wysyłać faktury do Krajowego...