Symfonia.biz – InfoTEK poleca produkty Symfonia.
Szybkie i sprawne wdrożenie produkcji seryjnej [Podcast]


 

Mówią o sobie, że wdrażanie produkcji seryjnej to ich specjalność i pasja, czego dowodem niech będzie ta rozmowa.

 

W dzisiejszym odcinku podcastu Symfonii Daniel Kubiczek i Natalia Dopierała z firmy Positiv powiedzą nam, jakie potrzeby mają firmy, które szukają programów do zarządzania seriami i czy te wymagania różnią się od firm zajmujących się produkcją masową.

 

Zastanowimy się wspólnie, czy szybkie i sprawne wdrożenie produkcji w firmach z produkcją seryjną jest możliwe i na jakich zasadach się odbywa.

 

Symfonia: Zacznijmy od tego, kiedy mamy do czynienia z produkcją seryjną? Na jakiej podstawie określamy jej etapy?

 

Daniel Kubiczek, dyrektor sprzedaży i współwłaściciel w Positiv: Produkcja seryjna jest związana z procesem produkcji większej ilości tego samego produktu. Mamy z nią do czynienia w momencie, w którym firma produkcyjna pozyskuje zlecenie od konkretnego klienta zamawiającego dużą ilość identycznego produktu. Tego typu produkcja jest podzielona na etapy ilościowe, pomiędzy którymi można wprowadzić pewną zmianę.

 

Produkcja seryjna charakteryzuje się wykonaniem konkretnej ilości danego produktu pod zlecenie, a po wyprodukowaniu tej ilości proces zostaje przerwany. Po tym czasie można wykonać zmianę ustawień maszyn oraz podjąć realizację nowego zlecenia seryjnego.

 

Natalia Dopierała, wdrożeniowiec systemów ERP w Positiv: Warto podkreślić, że w tym przypadku wyroby technologiczne są bardzo często do siebie podobne. Łatwo też skontrolować jakość i zidentyfikować serie surowców dla wyrobu gotowego, dlatego że są to głównie krótkie cykle produkcyjne. Proces produkcji w pewnym momencie zatrzymuje się i wtedy możemy skontrolować jakość.

W przypadku jakiejkolwiek reklamacji klienta, który wskazuje nam wyrób gotowy, odnajdujemy serię surowca, z którego ten wyrób się składał. Ona też bardzo często już nie wymaga ręcznej obróbki. Przy dobrym ustawieniu maszyn i karty technologicznej łatwo wprowadzić zmiany, co podkreśla elastyczność procesu.

 

D.K.: Proces produkcyjny rozpoczyna się od pozyskania zamówienia od klienta. Firma produkcyjna oczywiście musi być przygotowana na wykonanie pewnej partii produktu: ma zasoby sprzętowe, mechaniczne, jak również surowce, czyli składniki i półprodukty służące do wyprodukowania pewnej partii produktu. Do tego celu potrzebne jest dobre planowanie dostaw, a więc możliwość przewidywania, kiedy zamówić daną partię towaru, żeby na czas realizacji złożonego przez klienta zamówienia zlecenie było już u nas w magazynie i zostało przekazane do procesu produkcyjnego.

 

Kolejny etap jest związany z procesem produkcyjnym. W tym kontekście mamy do czynienia z samą realizacją danego zamówienia, z przerwami technologicznymi na maszynach, które muszą na przykład wystygnąć, jak również mają określoną wydajność dzienną ciągłej pracy. Po wyprodukowaniu partii pozostają elementy logistyki. Trzeba zaplanować dostawę: raz jest to dostawa z własnym transportem firmy produkcyjnej, czasami są to kurierzy, zdarza się, że klienci odbierają daną partię towaru samodzielnie. Zamykamy cały proces wydaniem i fakturą do zapłaty.



Link źródłowy

Podobne wpisy

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe

Jak wiadomo, w fakturach zawarte są dane o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstw – daty transakcji, informacje o kontrahentach, ilości sprzedanych towarów i usług, ich opisy, stawki netto, wartość sprzedaży… Dzięki standaryzacji zapisu tych danych...

Cyfryzacja sprzedaży: Śniadanie Technologiczne w Poznaniu

Cyfryzacja sprzedaży: Śniadanie Technologiczne w Poznaniu

Jak zautomatyzować sprzedaż (hurt i detal), magazyn i produkcję Spotkanie w ramach cyklu VII Wiosennych Spotkań z Symfonią  Zarejestruj się na Śniadanie Technologiczne w Poznaniu już 10 czerwca i zobacz na konkretnych przykładach, jak usprawnić procesy...

Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkowy KSeF w 2023 r.

Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkowy KSeF w 2023 r.

Ministerstwo Finansów prowadzi aktywne prace służb informatycznych celem uruchomienia i poprawnej obsługi całego procesu. Przewiduje się, że za kilka tygodni pojawi się działające rozwiązanie informatyczne, które będzie potrafiło wysyłać faktury do Krajowego...