Jak działa estoński CIT?
W przypadku tej formy opodatkowania spółki płacą CIT nie od wypracowanego przez siebie zysku lecz od jego dystrybucji (wypłaty) na potrzeby wspólników.
Co do zasady estoński CIT zmienia więc moment zobowiązania podatkowego – decyduje o nim wypłata zysku, a nie samo jego powstanie. To oznacza, że spółki ujęte w systemie estońskiego CIT nie muszą w kolejnych okresach (miesiącach czy kwartałach) obliczać i płacić zaliczek na podatek dochodowy. Innymi słowy, spółka dopóty nie oblicza i nie płaci CIT, dopóki nie podejmie decyzji o jego wypłaceniu właścicielom w jakiejkolwiek formie.
Tu ujawnia się ciemna strona tej formy opodatkowania, spółki ją stosujące muszą nauczyć się rozpoznawania różnorodnych form uznanych przez ustawodawcę za wypłatę zysku. I to trzeba uczciwie przyznać jest podstawową trudnością przy stosowaniu tej formy opodatkowana.
Estoński CIT 2.0 przynosi firmom co najmniej dwie kluczowe korzyści: znacząco upraszcza procedury podatkowe i poprawia płynność finansową. Ale to nie wszystko, bowiem w tej formie opodatkowania wspólnicy uzyskują wyższe dochody z tytułu dywidendy.
Ryczałt w CIT i korzyści w PIT wspólników
Jedną z ważnych zalet estońskiego CIT-u 2.0 jest ulga w PIT, jaką w ramach opodatkowania dywidendy mogą wykorzystać wspólnicy. Ulga polega na możliwości obniżenia podatku PIT udziałowca o część kwoty (do 90% w przypadku małego podatnika) zapłaconego CIT od wypłacanego zysku spółki. Dzięki temu, po dystrybucji dochodu spółki na własne potrzeby, wspólnicy osiągają wyższy zysk. Ponadto łączne opodatkowanie wypłaconego zysku (CIT + PIT) również jest niższe w stosunku do klasycznej formy opodatkowania.
Estoński CIT bazuje na zryczałtowanej stawce podatkowej, która dla tzw. małych podatników CIT wynosi 10%, a dla pozostałych podmiotów 20%. Sceptycy mogą powiedzieć, że to przecież więcej w porównaniu z klasycznymi stawkami CIT – odpowiednio 9% i 19%. Należy jednak podkreślić, że w modelu estońskim udziałowcy spółek mają efektywnie znacznie niższe stawki podatku dochodowego od dywidendy (PIT).