Okres pandemii przyniósł rozwój różnych form pracy zdalnej, co przyśpieszyło wykorzystanie przez firmy rozwiązań dostępnych w chmurze obliczeniowej.
Pandemia jedynie nasiliła trend, który już od ponad dekady wyraźnie się uwidaczniał. Przedsiębiorstwom po prostu opłaca się opierać procesy biznesowe na chmurze, co przynosi nie tylko korzyści finansowe, ale także szereg innych benefitów.
Wraz z wybuchem pandemii firmy – najczęściej z potrzeby wsparcia pracy zdalnej, ale też w wyniku prostej kalkulacji czy kierowania się biznesową intuicją – jeszcze intensywniej zwróciły się ku chmurze w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju, poprawy jakości pracy i zwiększenia efektywności działania.
Obecnie rozwiązania biznesowe w modelu cloud computing w jakimkolwiek stopniu wykorzystuje ponad 90% przedsiębiorstw. Wśród tej grupy 4 na 5 podmiotów (79%) odnosi z tego powodu przynajmniej trzy korzyści (dane z międzynarodowego badania rynku „Cloud Outcomes” zrealizowanego przez firmę Accenture, listopad 2020 r.).
Gdy mówimy o rozwiązaniach informatycznych udostępnianych w chmurze, zazwyczaj podkreślamy takie uniwersalne wartości, jak zwinność, elastyczność, szybkość działania, wygodę czy mobilność. W jaki jednak sposób wartości te przekładają się na realne rezultaty przedsiębiorstw?
Najczęściej wymieniane przez firmy korzyści z wykorzystania modelu cloud computing to:
- większe możliwości wdrażania nowoczesnych technologii wykorzystujących analitykę biznesową, Big Data, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i Internet Rzeczy (IoT),
- poprawa efektywności w takich obszarach, jak: obsługa i współpraca z klientami (wzrost poziomu ich satysfakcji), wykorzystanie danych przetwarzanych w firmie, bieżąca działalność operacyjna,
- zmniejszenie kosztów, rozumiane jako redukcja wydatków na sprzęt, oprogramowanie i pamięci masowe oraz jako redukcja wydatków na zapewnienie zgodności działania firmy z regulacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Rozwiązania z chmury wspierają firmy w rozwoju i wdrażaniu innowacji
Przedsiębiorstwa, które wzięły udział we wspomnianym badaniu, podkreślały fakt, iż dostęp do rozwiązań w chmurze obliczeniowej jest tym czynnikiem, który ułatwił im rozwój i wdrażanie innowacji. Jak należy rozumieć te ogólne pojęcia? Oczywiście, perspektywa przedsiębiorcy zależy od wielu czynników, takich jak skala działania, specyfika rynku czy branży, a w kontekście korzyści z użytkowania chmury dochodzą jeszcze takie elementy, jak zakres i cel wykorzystania rozwiązań informatycznych do prowadzenia działalności.
Między 30 a 40% przedsiębiorstw zaznacza, że to właśnie zmiana modelu użytkowania oprogramowania i migracja do chmury pozwoliła im pchnąć firmę naprzód. Mało tego, doświadczenie rozwoju i możliwości wdrażania innowacji objawiło się w czasie dla większości firm trudnym, czyli w okresie pandemii.
Jakie zatem korzyści wskazały firmy, które wykorzystują rozwiązania chmurowe? Oto one:
- lepsza integracja danych i informacji, dzięki której firma może doskonalić swoje produkty i jednocześnie lepiej przewidywać zachowania klientów (40% wskazań);
- możliwość testowania nowych rozwiązań bez ponoszenia znacznych kosztów związanych z wprowadzaniem ich na rynek (39%);
- zwiększenie w firmie możliwości analizowania danych i zarządzania informacją (38%);
- łatwiejsza adaptacja nowych technologii przez firmę (38%);
- skrócenie okresu potrzebnego na wprowadzenie nowych produktów na rynek / time-to-market (36%);
- zwiększenie możliwości rozwoju innowacyjnych produktów i usług (34%);
- zdobycie nowych udziałów w rynku (32%).