Symfonia.biz – InfoTEK poleca produkty Symfonia.
Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkowy KSeF w 2023 r.


Ministerstwo Finansów prowadzi aktywne prace służb informatycznych celem uruchomienia i poprawnej obsługi całego procesu. Przewiduje się, że za kilka tygodni pojawi się działające rozwiązanie informatyczne, które będzie potrafiło wysyłać faktury do Krajowego Systemu e-Faktur i odbierać te faktury oczywiście już zaimplementowane w programach Symfonii.

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF spowoduje w firmach zmiany nie tylko natury informatycznej, ale także organizacyjnej. Każda faktura, zanim zostanie przekazana do klienta będzie musiała trafić do KSeF.

Będzie to szczególnie trudne w sytuacjach, gdy indywidualny klient chce np. otrzymać wydruk papierowy faktury w sklepie. Nie może otrzymać jej od razu, gdyż najpierw będzie musiała zostać zgłoszona i zaakceptowana w systemie.

Ministerstwo planuje, że klient będzie otrzymywał link, za pomocą którego pobierze ją samodzielnie, po tym tym jak zostanie zaakceptowana. Sam system nie wysyła linków, czyli podatnik będzie musiał pobrać i przesłać ten link kupującemu, bądź sprzedający sam pobierze fakturę i dopiero w formie papierowej przekaże nabywcy. Będzie to niosło za sobą sporo zmian organizacyjnych u każdego sprzedawcy.

Obowiązkowy KSeF: Problematyczna data wystawienia faktury

Kolejną zmianą będzie kwestia związana z datą wystawienia faktury, a co się z tym wiąże terminem płatności. Nie jest jasne, czy za datę wystawienia faktury przyjęta będzie data, kiedy sprzedający ja faktycznie wystawił, czy data, pod którą została zaakcentowana w KSeF.

Oznacza to, że w praktyce trudno będzie ustalić termin płatności faktury. Takie rozwiązanie, że przedsiębiorca nie będzie de fato miał wpływu na datę wystawienia faktury jest nie do zaakceptowania z wielu powodów, chociażby dlatego, że wpływa na ewidencję, na prawidłowość faktury, na kwestie odliczeń po stronie kupującego i wiele innych.

Trudno dziś powiedzieć, jaki ostatecznie będzie kształt tych przepisów.  Czy zmiany będą dotyczyły wszystkich podatników, czy może w pierwszej kolejności tylko największych? Niezależnie od wszystkiego, Symfonia bardzo intensywnie przygotowuje się do zmian od strony informatycznej, tak aby wszyscy użytkownicy jej programów byli wyposażeni w odpowiednie narzędzia, dzięki którym będą w stanie korzystać z KSeF.

Planowany jest cykl webinariów poświęconych tematowi KSeF, gdyż przygotowanie się do zmian w firmach wymagać będzie tygodni, a może nawet miesięcy, jeśli temat ma zostać w prawidłowy sposób przeprowadzony.

Ministerstwo Finansów przygotowuje, specjalnie dla mniejszych podatników, dedykowaną stronę internetową, za pomocą której będzie można przesłać faktury do KSeF. Będzie ona rozwiązaniem dla tych, którzy nie korzystają z profesjonalnego oprogramowania, które przewiduje obsługę KSeF.

 

Nowa deklaracja CIT 8

W przypadku deklaracji CIT 8 w programach Symfonia Finanse i Księgowość została już zaimplementowana wersja 31. Czas na rozliczenia podatkowe mamy do końca czerwca, ale zachęcamy do przygotowania tych rozliczeń wcześniej, korzystając już z nowej wersji.

Można składać je elektronicznie w systemie e-Deklaracje CIT 8, korzystając z aktywnego druku PDF. Zaimplementowano również tę wersję w Symfonii (wersja 22.1 A). Zmodyfikowany został mechanizm obsługi tej deklaracji w taki sposób, żeby była bardziej czytelna, z możliwością sprawdzenia pod polami ukrytymi np. z czego wynikają kwoty, czy zwiększają lub zmniejszają przychody. Deklaracja zainstalowana w programie pozwala sprawdzić źródła, zweryfikować dane tak, aby nie było zaskoczeń przy rozliczeniach podatkowych.



Link źródłowy

Podobne wpisy

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe

Jak wiadomo, w fakturach zawarte są dane o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstw – daty transakcji, informacje o kontrahentach, ilości sprzedanych towarów i usług, ich opisy, stawki netto, wartość sprzedaży… Dzięki standaryzacji zapisu tych danych...

Cyfryzacja sprzedaży: Śniadanie Technologiczne w Poznaniu

Cyfryzacja sprzedaży: Śniadanie Technologiczne w Poznaniu

Jak zautomatyzować sprzedaż (hurt i detal), magazyn i produkcję Spotkanie w ramach cyklu VII Wiosennych Spotkań z Symfonią  Zarejestruj się na Śniadanie Technologiczne w Poznaniu już 10 czerwca i zobacz na konkretnych przykładach, jak usprawnić procesy...

Jakie korzyści w biznesie daje chmura obliczeniowa?

Jakie korzyści w biznesie daje chmura obliczeniowa?

  Okres pandemii przyniósł rozwój różnych form pracy zdalnej, co przyśpieszyło wykorzystanie przez firmy rozwiązań dostępnych w chmurze obliczeniowej.   Pandemia jedynie nasiliła trend, który już od ponad dekady wyraźnie się uwidaczniał. Przedsiębiorstwom po...