Jak wiadomo, w fakturach zawarte są dane o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstw – daty transakcji, informacje o kontrahentach, ilości sprzedanych towarów i usług, ich opisy, stawki netto, wartość sprzedaży…
Dzięki standaryzacji zapisu tych danych administracja skarbowa uzyska potężne narzędzie analityczne i będzie miała natychmiastowy wgląd w transakcje odzwierciedlające powiązania między podmiotami gospodarczymi.
Na razie korzystanie z KSeF jest dobrowolne, ale ma to się zmienić
Od stycznia 2022 r. trwa okres testowania systemu, w którym wciąż nanoszone są zmiany. W tym czasie korzystanie z KSeF jest dobrowolne. Rok 2022 jest okresem przejściowym, w którym KSeF jest doskonalony i dostosowywany do wdrożenia na większą skalę. Polski rząd bowiem planuje, by system stał się centralną platformą do wystawiania i udostępniania ustrukturyzowanych e-faktur w ogólnopolskim obiegu gospodarczym.
Obowiązek wykorzystywania systemu ma objąć wszystkich podatników wystawiających faktury. Wdrożenie tego postulatu wiąże się z koniecznością zatwierdzenia odstępstwa od dyrektywy unijnej, która określa jednolite przepisy co do zasad fakturowania na terenie krajów UE. W sierpniu 2021 r. do Komisji Europejskiej wpłynął z Polski wniosek o derogację (na podstawie art. 395 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) w celu upoważnienia do odstępstwa od art. 218 i 232 tej dyrektywy.
30 marca 2022 r. Komisja Europejska po rozpatrzeniu wniosku skierowała do Rady Europy propozycję derogacji. Jej ogłoszenie upoważni polski rząd do wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania z wykorzystaniem KSeF. Dziś wiadomo, że nie będzie to mogło nastąpić wcześniej niż w kwietniu 2023 r.
Co oznacza obowiązkowe korzystanie z KSeF
Wdrożenie obowiązkowego użytkowania KSeF przez podatników wystawiających w Polsce faktury będzie oznaczało konieczność stosowania wyłącznie ustrukturyzowanej postaci e-faktury elektronicznej oraz konieczność wykorzystania KSeF jako platformy przekazującej te dokumenty między pomiotami (sprzedawcą i kupującym). W myśl założeń ustawodawcy żadna inna forma (inne e-faktury czy faktury papierowe) nie będzie uznawana przez administrację skarbową za ważną.
Pułapki i zagwozdki prawne
Choć wiadomo, że KSeF ma stać się obligatoryjnym systemem do przesyłania faktur elektronicznych, niespełna rok przed wdrożeniem tej zmiany wciąż jest wiele pytań i niewiadomych. Na pewno czeka nas zmiana ustawy, która umożliwi wprowadzenie obowiązku stosowania KSeF.
Nie znamy treści tej ustawy, a zatem nie możemy dokładnie powiedzieć, jak ostatecznie ten system będzie działał. Czy ustawodawca zdecyduje się wdrożyć istotne zmiany w przepisach w stosunku do tych, które obowiązują obecnie? Czy i jak w wyniku testów systemu zmieni się jego funkcjonalność? Jak będzie ostatecznie wyglądało API KSeF, które umożliwi swobodną wymianę dokumentów między tym systemem, a systemami finansowo-księgowymi?
Czy obowiązkiem korzystania z KSeF będą od razu objęci wszyscy podatnicy VAT (w tym zwolnieni), czy też będą okresy przejściowe polegające na tym, że najpierw będą to duże firmy, potem średnie, a na końcu małe? To tylko część zasadniczych pytań, na które chcielibyśmy jak najszybciej poznać odpowiedzi.